- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.281" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- Four sizes in the cylicdrical OD series are offered in a flanged construction. Flanged bearings have integral shoulders for mounting in through-bored housings. These flanged bearings have straight OD and are interchangeable with the corresponding unflanged sizes. The flanged group is available with double shields. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Static Load Rating [Max] | 310 lbf |
| icNumber | 7700799 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bore Type | Round Bore |
| Capacity | Standard Capacity |
| Flange Width | 0.062 in |
| Width | 9/32 in |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 0.875 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 3/8 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Flanged |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Preload Level | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inner Ring Width | 0.281 in |
| Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044234 |
| NSN Number | 3110-00-175-1154 |

