- Single Row Radial Bearing, 0.375" ID x 0.875" OD x 0.281" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- Four sizes in the cylicdrical OD series are offered in a flanged construction. Flanged bearings have integral shoulders for mounting in through-bored housings. These flanged bearings have straight OD and are interchangeable with the corresponding unflanged sizes. The flanged group is available with double shields. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Material | Steel |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| I.D. | 3/8 in |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Flange Width | 0.062 in |
| Inner Ring Width | 0.281 in |
| Ball Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 310 lbf |
| O.D. Type | Flanged |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Width | 9/32 in |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Standard Capacity |
| icNumber | 7700799 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 0.875 in |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Double Shielded |
| Seal Material | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 0.17 LB |
| EAN or UPC | 87796044234 |
| NSN Number | 3110-00-175-1154 |

