- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- Four sizes in the cylicdrical OD series are offered in a flanged construction. Flanged bearings have integral shoulders for mounting in through-bored housings. These flanged bearings have straight OD and are interchangeable with the corresponding unflanged sizes. The flanged group is available with double shields. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 0.196 in |
| O.D. Type | Flanged |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | Metal |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Material | Steel |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Flange Width | 0.042 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| O.D. | 0.625 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Double Shielded |
| I.D. | 1/4 in |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7698066 |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044159 |
| NSN Number | 3110-00-485-4444, 3110-00-796-7257 |

