- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- Four sizes in the cylicdrical OD series are offered in a flanged construction. Flanged bearings have integral shoulders for mounting in through-bored housings. These flanged bearings have straight OD and are interchangeable with the corresponding unflanged sizes. The flanged group is available with double shields. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 0.625 in |
| I.D. | 1/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| O.D. Type | Flanged |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Double Shielded |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Flange Width | 0.042 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7698066 |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Width | 0.196 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044159 |
| NSN Number | 3110-00-485-4444, 3110-00-796-7257 |

