- Single Row Radial Bearing, 0.3125" ID x 0.688" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 1/4 in |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Material | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| I.D. | 5/16 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 0.6875 in |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bore Type | Round Bore |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 196 lbf |
| icNumber | 7700800 |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Flange Width | 0.042 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Flanged |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 540 lbf |
| Enclosure | Double Shielded |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044319 |
| NSN Number | 3110-00-227-2854 |

