- Single Row Radial Bearing, 0.3125" ID x 0.688" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 0.6875 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Flanged |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Static Load Rating [Max] | 196 lbf |
| Width | 1/4 in |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 540 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Flange Width | 0.042 in |
| Rows of Balls | Single |
| icNumber | 7700800 |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| I.D. | 5/16 in |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044319 |
| NSN Number | 3110-00-227-2854 |

