- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 1/4 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| icNumber | 7698066 |
| O.D. Type | Flanged |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Ball Material | Steel |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 1/4 in |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Flange Width | 0.042 in |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 0.625 in |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Standard Capacity |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044296 |
| NSN Number | 3110-00-151-8095, 3110-00-227-3063 |

