- Single Row Radial Bearing, 0.25" ID x 0.625" OD x 0.25" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Flanged OD
description
- The F Flanged Series has shoulders integral with the bearings for mounting in through-bored housings. They are used where compactness is essential or where it is not desirable to machine housing shoulders. All sizes in the series have tapered OD, and all are available with double shields. These bearings are particularly suitable for such applications as precidion intruments, packaging machiery, motion pictrue profectors and the like. Several sizes in this series are manufactured in both standard bering quality, chromium-alloy, high carbon steel and stainless steel, as inidcated in the tables. To specify stainless and stainless steel, as indicated in the tables. To specify stainless steel, use the prefix A before the basic bearing number. (e.g.: AF4)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7698066 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 1/4 in |
| Cage Type | Metal |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Outer Ring Width | 1/4 in |
| O.D. Type | Flanged |
| Inner Ring Width | 1/4 in |
| Flange Width | 0.042 in |
| Width | 1/4 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| O.D. | 0.625 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044296 |
| NSN Number | 3110-00-151-8095, 3110-00-227-3063 |

