- 0.9375" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Height | 3 29/32 in |
| Series | DRNR Series |
| Bolt Hole Width | 1/2 in |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Housing Width | 2 13/16 in |
| Housing Material | Cast Iron |
| Overall Width | 7 7/8 in |
| Base Width | 4 1/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Inch/Metric | Inch |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/4 in |
| Length Through Bore | 7.875 in |
| Base Height | 3/4 in |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Holes | 2 |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Base Length | 7 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| End Type | Open End |
| Bearing Insert | 1015KR |
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| Weight | 11.01 LB |
| EAN or UPC | 87796057012 |

