- 0.9375" Shaft, 2.5" Base to Center, Contact Seals, Eccentric Collar, Non-Expansion Type
description
- The Fafnir double rigid pillow block, type DRNR, is designed to provide a sturdy two-bearing mounting for fans and blowers, bench grinders, buffers, vertical shafts, and similar heavy-duty applications. The compact, one-piece housing is equipped with two Fafnir wide inner ring bearings with integral, R-seals and self-locking collar. Individual grease chambers are provided for each bearing. Close-clearance baffles allow excess grease to work into the spacious center chamber of the housing. Grease fittings installed in place of the standard pipe plugs will provide means of relubrication. Type DRNR pillow blocks can be mounted in any position with ample radial and thrust capacity ensured at all times.
applications
- Agriculture
- Fans and blowers
- Food processing
- Conveyors
| Seal Type | Contact Seals |
| Bolt Hole Width | 1/2 in |
| Shaft Dia. | 0.9375 in |
| Series | DRNR Series |
| Length Through Bore | 7.875 in |
| Collar O.D. | 1 1/2 in |
| Inch/Metric | Inch |
| Lubrication | Relubricatable |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Overall Width | 7 7/8 in |
| Housing Height | 3 29/32 in |
| Bolt Size | 3/8 in |
| Pillow Block Type | Thru-Bolt |
| Bolt Hole Spacing | 6 1/4 in |
| Base Length | 7 3/4 in |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Base Width | 4 1/4 in |
| Bearing Insert | 1015KR |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Housing Material | Cast Iron |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Housing Width | 2 13/16 in |
| Bolt Holes | 2 |
| Base Height | 3/4 in |
| Insert Type | Steel Insert |
| Bolt Hole Length | 5/8 in |
| End Type | Open End |
| Weight | 11.01 LB |
| EAN or UPC | 87796057012 |

