- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.375" ID x 0.875" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 3/8 in |
| Rows of Balls | Single |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Metal |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Shielded |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7700552 |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Contact Angle | 0° |
| Origin | Single Row Radial |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| O.D. | 0.875 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| Cage Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Material | Stainless Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Width | 9/32 in |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 87796074064 |
| NSN Number | 3110-00-141-9783, 3110-00-249-0636 |

