- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.375" ID x 0.875" OD x 0.28125" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Static Load Rating [Max] | 312 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Outer Ring Width | 9/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.016 in |
| O.D. | 0.875 in |
| Seal Material | Metal |
| Inner Ring Width | 9/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Width | 9/32 in |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 3/8 in |
| Material | Stainless Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Rows of Balls | Single |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| icNumber | 7700552 |
| Preload Level | None |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 87796074064 |
| NSN Number | 3110-00-141-9783, 3110-00-249-0636 |

