- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Width | 0.196 in |
| Pre Lubricant | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Cage Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Seal Material | None |
| O.D. | 0.75 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Material | Stainless Steel |
| Preload Level | None |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7703277 |
| Rows of Balls | Single |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 1/4 in |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796074019 |
| NSN Number | 3110-00-277-0843 |

