- Single Row Radial Bearing (Stainless), 0.25" ID x 0.75" OD x 0.196" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small, 30 Metric series ball bearings can sustain radial, thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement. Some sizes in this series are available in stainless steel.When ordering, these are denoted by a prefix A before the bearing number. (e.g.: A38K)
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 0.75 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| I.D. | 1/4 in |
| Pre Lubricant | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Width | 0.196 in |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Origin | Single Row Radial |
| icNumber | 7703277 |
| Material | Stainless Steel |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 125 lbf |
| Ball Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796074019 |
| NSN Number | 3110-00-277-0843 |

