- Single Row Angular Contact Bearing, 80 mm ID x 200 mm OD x 48 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
| I.D. | 80 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 200 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| Contact Angle | 35° |
| Fillet Radius | 0.1 in |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Inner Ring Width | 48 mm |
| icNumber | 7696057 |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Dynamic Load Rating | 46500 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 34500 lbf |
| Weight | 17.08 LB |
| EAN or UPC | 87796069015 |

