- Single Row Angular Contact Bearing, 80 mm ID x 200 mm OD x 48 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 35° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
| O.D. Type | Straight |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7696057 |
| Dynamic Load Rating | 46500 lbf |
| Contact Angle | 35° |
| Internal Design | Universal Mounting |
| I.D. | 80 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 48 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 48 mm |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 34500 lbf |
| O.D. | 200 mm |
| Fillet Radius | 0.1 in |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 17.08 LB |
| EAN or UPC | 87796069015 |

