- Single Row Angular Contact Bearing, 60 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7695922 |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 19300 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 30500 lbf |
| Internal Design | Universal Mounting |
| O.D. | 150 mm |
| Ball Material | Steel |
| I.D. | 60 mm |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 40° |
| Weight | 6.877 LB |
| EAN or UPC | 87796068957 |

