- Single Row Angular Contact Bearing, 60 mm ID x 150 mm OD x 35 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Brass / Bronze Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), 40° Contact Angle
description
- The angular contact Heavy 7400 series is dimensionally interchangeable with the radial 400 series.Those sizes with a "WN" suffix include a refined bore diameter tolerance. The 7400 series can sustain heavier thrust and combined loads than the 7300WN series. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direciton or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load.A duplex pair is recommended for application where thrust is present in both dirctions or where axial displacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Those sizes with a suffix "W" have a 20° contact angle and a steel retainer.Those sizes with a suffix "PW" have a 35° contact angle and a a steel retainer.Those sizes with a "WN" suffix have a 40° contact angle and a one-piece, high-strength macined bronzed cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Material | Brass/Bronze |
| O.D. | 150 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inner Ring Width | 35 mm |
| Static Load Rating [Max] | 19300 lbf |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Outer Ring Width | 35 mm |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| I.D. | 60 mm |
| icNumber | 7695922 |
| Contact Angle | 40° |
| Internal Design | Universal Mounting |
| Precision | Standard |
| Enclosure | Open |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Dynamic Load Rating | 30500 lbf |
| Weight | 6.877 LB |
| EAN or UPC | 87796068957 |

