- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.196" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Cage Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| Closed Width | 0.196 in |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 3/16 in |
| Width | 0.196 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | Buna-N |
| Open Width | 5/32 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Double Sealed |
| Preload Level | None |
| Rows of Balls | Single |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. | 1/2 in |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696113 |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044470 |
| NSN Number | 3110-00-580-4046 |

