- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.196" Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 1/2 in |
| Width | 0.196 in |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | Buna-N |
| Bore Type | Round Bore |
| Closed Width | 0.196 in |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696113 |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Cage Material | Steel |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Preload Level | None |
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Double Sealed |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Contact Angle | 0° |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 3/16 in |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Open Width | 5/32 in |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Seal Type | Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044470 |
| NSN Number | 3110-00-580-4046 |

