- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Preload Level | None |
| I.D. | 3/16 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Open Width | 5/32 in |
| Rows of Balls | Single |
| Closed Width | 0.196 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Standard Capacity |
| Width | 0.196 in |
| icNumber | 7696102 |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. Type | Straight |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Type | Metal |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| O.D. | 1/2 in |
| Seal Material | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044463 |
| NSN Number | 3110-00-208-0055, 3110-00-227-3038, 3110-00-728-0963 |

