- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.196" Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| O.D. | 1/2 in |
| Inner Ring Width | 0.196 in |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Open Width | 5/32 in |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 0.196 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Enclosure | Double Shielded |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Closed Width | 0.196 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| icNumber | 7696102 |
| I.D. | 3/16 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Seal Material | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 0.196 in |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Precision | Standard |
| Weight | 0.022 LB |
| EAN or UPC | 87796044463 |
| NSN Number | 3110-00-208-0055, 3110-00-227-3038, 3110-00-728-0963 |

