- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.156" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Open Width | 5/32 in |
| O.D. | 1/2 in |
| icNumber | 7696399 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 5/32 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Locking Device | No Locking Device |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 3/16 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Closed Width | 0.196 in |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044432 |
| NSN Number | 3110-00-289-8084 |

