- Single Row Radial Bearing, 0.1875" ID x 0.5" OD x 0.156" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 325.00 lbf |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Preload Level | None |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Enclosure | Open |
| Width | 5/32 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Pre Lubricant | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Open Width | 5/32 in |
| Static Load Rating [Max] | 110.00 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 1/2 in |
| Bearing Type | Radial |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Closed Width | 0.196 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Material | None |
| I.D. | 3/16 in |
| Cage Type | Metal |
| Seal Type | Unsealed |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7696399 |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044432 |
| NSN Number | 3110-00-289-8084 |

