- Single Row Radial Bearing, 0.125" ID x 0.375" OD x 0.156" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7696400 |
| Pre Lubricant | None |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Capacity | Standard Capacity |
| Open Width | 5/32 in |
| Width | 5/32 in |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Seal Type | Unsealed |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Dynamic Load Rating | 160.00 lbf |
| O.D. | 3/8 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. Type | Straight |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 48.00 lbf |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Closed Width | 5/32 in |
| I.D. | 1/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044401 |
| NSN Number | 3110-00-618-9494 |

