- Single Row Radial Bearing, 0.125" ID x 0.375" OD x 0.156" Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3)
description
- Extra small ball bearings can sustain radial thrust and combined loads proportionate to the capacities of the small shafts for which they are designed. They are especially suitable for use in fractional horsepower motors, domestic appliances, precision instruments, tape recorders and similar devices. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 5/32 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Closed Width | 5/32 in |
| Dynamic Load Rating | 160.00 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Static Load Rating [Max] | 48.00 lbf |
| Preload Level | None |
| Seal Material | None |
| Open Width | 5/32 in |
| No. in Set | Single Bearing |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 5/32 in |
| Width | 5/32 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision | Standard |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Type | Unsealed |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| icNumber | 7696400 |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 3/8 in |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 1/8 in |
| Weight | 0.16 LB |
| EAN or UPC | 87796044401 |
| NSN Number | 3110-00-618-9494 |

