- Single Row Radial Bearing, 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 40.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 230 mm |
| I.D. | 130 mm |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 52600 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7702570 |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Origin | Single Row Radial |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Fillet Radius | 0.12 in |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 56900 lbf |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Ball Material | Steel |
| Cage Material | Steel |
| Enclosure | Open |
| Weight | 16.8 LB |
| EAN or UPC | 87796067080 |

