- Single Row Radial Bearing, 130 mm ID x 230 mm OD x 40 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Rows of Balls | Single |
| Inner Ring Width | 40 mm |
| O.D. | 230 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Bearing Type | Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7702570 |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 52600 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Precision | Standard |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 56900 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Open |
| Cage Material | Steel |
| Width | 40.000 mm |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Seal Material | None |
| I.D. | 130 mm |
| Outer Ring Width | 40 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.12 in |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 16.8 LB |
| EAN or UPC | 87796067080 |

