- Single Row Radial Bearing, 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Open |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 42500 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Dynamic Load Rating | 49100 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| icNumber | 7702569 |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Material | None |
| Width | 38.000 mm |
| I.D. | 110 mm |
| O.D. | 200 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 10.53 LB |
| EAN or UPC | 87796067042 |
| NSN Number | 3110-00-066-4741 |

