- Single Row Radial Bearing, 110 mm ID x 200 mm OD x 38 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Dynamic Load Rating | 49100 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| Contact Angle | 0° |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Lubricant | Oil Preservative |
| I.D. | 110 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 38 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 42500 lbf |
| icNumber | 7702569 |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Origin | Single Row Radial |
| Material | Steel |
| O.D. | 200 mm |
| Inner Ring Width | 38 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 38.000 mm |
| Weight | 10.53 LB |
| EAN or UPC | 87796067042 |
| NSN Number | 3110-00-066-4741 |

