- Single Row Radial Bearing, 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 190 mm |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Inner Ring Width | 36 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| icNumber | 7698841 |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| I.D. | 105 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Enclosure | Single Shield |
| Width | 36.000 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 35200 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Preload Level | None |
| Dynamic Load Rating | 43400 lbf |
| Seal Material | Metal |
| Weight | 9.61 LB |
| EAN or UPC | 87796067035 |
| NSN Number | 3110-00-155-6812 |

