- Single Row Radial Bearing, 105 mm ID x 190 mm OD x 36 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bearing Type | Radial |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 36 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Single Shield |
| I.D. | 105 mm |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 36.000 mm |
| Inner Ring Width | 36 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7698841 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Seal Material | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 43400 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 35200 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| O.D. | 190 mm |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Weight | 9.61 LB |
| EAN or UPC | 87796067035 |
| NSN Number | 3110-00-155-6812 |

