- Single Row Radial Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Width | 34.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 28500 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7696944 |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Dynamic Load Rating | 41700 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| O.D. | 180 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| I.D. | 100 mm |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 8.091 LB |
| EAN or UPC | 87796067004 |
| NSN Number | 3110-00-155-6490 |

