- Single Row Radial Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| icNumber | 7698877 |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 180 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 100 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 33500 lbf |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Preload Level | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Dynamic Load Rating | 41700 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Locking Device | No Locking Device |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Width | 34.000 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Weight | 8.159 LB |
| EAN or UPC | 87796066991 |
| NSN Number | 3110-00-155-6486 |

