- Single Row Radial Bearing, 100 mm ID x 180 mm OD x 34 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Fillet Radius | 0.08 in |
| Contact Angle | 0° |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 33500 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bearing Type | Radial |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Inner Ring Width | 34 mm |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Type | Unsealed |
| Origin | Single Row Radial |
| Pre Lubricant | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 180 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Ball Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Outer Ring Width | 34 mm |
| Width | 34.000 mm |
| icNumber | 7698877 |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 41700 lbf |
| I.D. | 100 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Material | Steel |
| Weight | 8.159 LB |
| EAN or UPC | 87796066991 |
| NSN Number | 3110-00-155-6486 |

