- Single Row Radial Bearing, 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Pre Lubricant | None |
| icNumber | 7702565 |
| Enclosure | Open |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Origin | Single Row Radial |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Bearing Type | Radial |
| Cage Type | Metal |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Cage Material | Steel |
| I.D. | 95 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Material | None |
| Width | 32.000 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 29000 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Type | Unsealed |
| Dynamic Load Rating | 37100 lbf |
| O.D. | 170 mm |
| Weight | 6.701 LB |
| EAN or UPC | 87796066960 |
| NSN Number | 3110-00-155-6474 |

