- Single Row Radial Bearing, 95 mm ID x 170 mm OD x 32 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Static Load Rating [Max] | 29000 lbf |
| icNumber | 7702565 |
| Seal Type | Unsealed |
| Rows of Balls | Single |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Cage Material | Steel |
| Locking Device | No Locking Device |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Dynamic Load Rating | 37100 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 95 mm |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Lubricant | Oil Preservative |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 32.000 mm |
| O.D. | 170 mm |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Material | Steel |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 32 mm |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 32 mm |
| Enclosure | Open |
| Origin | Single Row Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Bore Type | Round Bore |
| Weight | 6.701 LB |
| EAN or UPC | 87796066960 |
| NSN Number | 3110-00-155-6474 |

