- Single Row Radial Bearing, 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 160 mm |
| Static Load Rating [Max] | 25500 lbf |
| O.D. Type | Straight |
| Seal Material | None |
| I.D. | 90 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Pre Lubricant | None |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7698874 |
| Rows of Balls | Single |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Dynamic Load Rating | 32700 lbf |
| Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Width | 30.000 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Weight | 5.49 LB |
| EAN or UPC | 87796066939 |
| NSN Number | 3110-00-554-3180 |

