- Single Row Radial Bearing, 90 mm ID x 160 mm OD x 30 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Bore Type | Round Bore |
| Width | 30.000 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Dynamic Load Rating | 32700 lbf |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Rows of Balls | Single |
| Static Load Rating [Max] | 25500 lbf |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 30 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 30 mm |
| Ball Material | Steel |
| icNumber | 7698874 |
| O.D. | 160 mm |
| Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Seal Type | Unsealed |
| I.D. | 90 mm |
| Enclosure | Open |
| Cage Type | Metal |
| Contact Angle | 0° |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 5.49 LB |
| EAN or UPC | 87796066939 |
| NSN Number | 3110-00-554-3180 |

