- Single Row Radial Bearing, 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| No. in Set | Single Bearing |
| icNumber | 7697305 |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 28.000 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Pre Lubricant | None |
| Cage Type | Metal |
| Bearing Type | Radial |
| Dynamic Load Rating | 28600 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 150 mm |
| Seal Material | None |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| I.D. | 85 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Static Load Rating [Max] | 22400 lbf |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Weight | 5.056 LB |
| EAN or UPC | 87796066885 |
| NSN Number | 3110-00-554-3354 |

