- Single Row Radial Bearing, 85 mm ID x 150 mm OD x 28 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Cage Type | Metal |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| O.D. Type | Straight |
| Pre Lubricant | None |
| Ball Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Seal Type | Unsealed |
| Width | 28.000 mm |
| Static Load Rating [Max] | 22400 lbf |
| O.D. | 150 mm |
| Dynamic Load Rating | 28600 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 85 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Seal Material | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bearing Type | Radial |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Outer Ring Width | 28 mm |
| icNumber | 7697305 |
| Inner Ring Width | 28 mm |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Weight | 5.056 LB |
| EAN or UPC | 87796066885 |
| NSN Number | 3110-00-554-3354 |

