- Single Row Radial Bearing, 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Enclosure | Open |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Pre Lubricant | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 140 mm |
| Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Ball Material | Steel |
| Width | 26.000 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| I.D. | 80 mm |
| Inner Ring Width | 26 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Precision | Standard |
| icNumber | 7697303 |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Dynamic Load Rating | 25800 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Static Load Rating [Max] | 20400 lbf |
| Seal Type | Unsealed |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Type | Metal |
| Weight | 1.64 KG |
| EAN or UPC | 87796066823 |
| NSN Number | 3110-00-555-5741 |

