- Single Row Radial Bearing, 80 mm ID x 140 mm OD x 26 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Width | 26.000 mm |
| Outer Ring Width | 26 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Static Load Rating [Max] | 20400 lbf |
| Precision | Standard |
| Pre Lubricant | None |
| Bore Type | Round Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| icNumber | 7697303 |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Dynamic Load Rating | 25800 lbf |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 80 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Fillet Radius | 0.079 in |
| Ball Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Contact Angle | 0° |
| Enclosure | Open |
| Bearing Type | Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Material | None |
| Inner Ring Width | 26 mm |
| O.D. | 140 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Cage Material | Steel |
| Cage Type | Metal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Weight | 1.64 KG |
| EAN or UPC | 87796066823 |
| NSN Number | 3110-00-555-5741 |

