- Single Row Radial Bearing, 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 75 mm |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Material | Steel |
| Static Load Rating [Max] | 17100 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7700394 |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. | 130 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision | Standard |
| Cage Material | Steel |
| Seal Material | Rubber |
| Locking Device | No Locking Device |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Width | 25.000 mm |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Enclosure | Double Sealed |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Dynamic Load Rating | 22100 lbf |
| Bearing Type | Radial |
| Preload Level | None |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Seal Type | Contact Seals |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 87796066762 |

