- Single Row Radial Bearing, 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide, Double Sealed (Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Static Load Rating [Max] | 17100 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | Rubber |
| Bore Type | Round Bore |
| Seal Type | Contact Seals |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Ball Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Contact Angle | 0° |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 25.000 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Dynamic Load Rating | 22100 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Preload Level | None |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Enclosure | Double Sealed |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| No. in Set | Single Bearing |
| O.D. | 130 mm |
| Origin | Single Row Radial |
| I.D. | 75 mm |
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Capacity | Maximum Capacity |
| icNumber | 7700394 |
| Weight | 2.8 LB |
| EAN or UPC | 87796066762 |

