- Single Row Radial Bearing, 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| icNumber | 7698872 |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Enclosure | Open |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Contact Angle | 0° |
| Width | 25.000 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Rows of Balls | Single |
| Precision | Standard |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Ball Material | Steel |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Static Load Rating [Max] | 17000 lbf |
| Dynamic Load Rating | 22100 lbf |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Cage Type | Metal |
| Seal Material | None |
| Cage Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Seal Type | Unsealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| O.D. | 130 mm |
| Capacity | Maximum Capacity |
| I.D. | 75 mm |
| Weight | 1.35 KG |
| EAN or UPC | 87796066731 |
| NSN Number | 3110-00-554-3358 |

