- Single Row Radial Bearing, 75 mm ID x 130 mm OD x 25 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 17000 lbf |
| Inner Ring Width | 25 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Material | Steel |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Preload Level | None |
| Origin | Single Row Radial |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 25 mm |
| Cage Material | Steel |
| Pre Lubricant | None |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Lubricant | Oil Preservative |
| icNumber | 7698872 |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| O.D. Type | Straight |
| Dynamic Load Rating | 22100 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| I.D. | 75 mm |
| Width | 25.000 mm |
| Enclosure | Open |
| Bore Type | Round Bore |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Cage Type | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| O.D. | 130 mm |
| Seal Material | None |
| Weight | 1.35 KG |
| EAN or UPC | 87796066731 |
| NSN Number | 3110-00-554-3358 |

