- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Enclosure | Double Shielded |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Material | Steel |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Lubricant | Polyurea Base |
| No. in Set | Single Bearing |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Ball Material | Steel |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Capacity | Maximum Capacity |
| O.D. | 125 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| I.D. | 70 mm |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| icNumber | 7696948 |
| Width | 24.000 mm |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Bearing Type | Radial |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Precision | Standard |
| Weight | 2.78 LB |
| EAN or UPC | 87796066687 |
| NSN Number | 3110-00-155-6808 |

