- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Double Shielded (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision | Standard |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Bore Type | Round Bore |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Bearing Type | Radial |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7696948 |
| Cage Type | Metal |
| Width | 24.000 mm |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Seal Material | Metal |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Locking Device | No Locking Device |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Polyurea Base |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 70 mm |
| O.D. | 125 mm |
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Cage Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Ball Material | Steel |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Enclosure | Double Shielded |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 2.78 LB |
| EAN or UPC | 87796066687 |
| NSN Number | 3110-00-155-6808 |

