- Single Row Radial Bearing, 70 mm ID x 125 mm OD x 24 mm Wide, Single Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Greater Than Normal Clearance (C3), Maximum Capacity
description
- The 200W Series, maximum capacity type is dimensionally interchangeable with the 200K type but has greater capacity for supporting heavier radial loads and light thrust loads in either direction. Maximum capacity bearings feature a filling slot in the shoulder of each raceway to assemble an extra large ball complement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Radial Internal Clearance | C3 |
| Bearing Type | Radial |
| O.D. | 125 mm |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 24 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Capacity | Maximum Capacity |
| Seal Material | Metal |
| Outer Ring Width | 24 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Material | Steel |
| Width | 24.000 mm |
| Cage Material | Steel |
| Preload Level | None |
| icNumber | 7698847 |
| I.D. | 70 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Greater Than Normal Clearance |
| Pre Lubricant | None |
| Static Load Rating [Max] | 13400 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Dynamic Load Rating | 21200 lbf |
| Precision | Standard |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Fillet Radius | 0.059 in |
| Enclosure | Single Shield |
| Locking Device | No Locking Device |
| Cage Type | Metal |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Material | Steel |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 2.78 LB |
| EAN or UPC | 87796066670 |
| NSN Number | 3110-00-155-6806, 3110-00-554-3082 |

